Zimna barwa światła ma to do siebie, że stwarza poczucie czystego, sterylnego pomieszczenia, aktywuje do działania, sprzyja skupieniu. Jasne klarowne oświetlenie lustra sprawi, że dostrzeżesz każdy szczegół na swojej skórze, dokładnie przyjrzysz się nawet najmniejszym niedoskonałościom.
Ale czy na pewno o to chodzi? Czy tego oczekujesz wchodząc do łazienki? Ciało w tym świetle wypada blado i nienaturalnie. Sprawia wrażenie chłodu. Warto o tym pamiętać planując oświetlenie lustra, przed którym będziesz stawać codziennie rano.
Barwa światła przypominająca blaskiem ostre światło mroźnego poranka, doskonale nadaje się do podświetlenia architektonicznych detali, pracowni biurowych gdzie poziom jasności sprzyja intensywności pracy. Jednak oświetlenie lustra powinno być nieco łagodniejsze. Jasne, ale bardziej zbliżone do dziennego światła. Pobudzające do działania, ale jednocześnie przyjazne w odbiorze. Realnie oddaje kolory i ich odcienie. Jest to szczególnie doceniane przez kobiety starannie dobierające paletę kolorów przy codziennym makijażu.
Lampy wiszące, a może podwieszony sufit? Kinkiet na ścianie czy listwa led nowocześnie wpuszczona w ścianę? Wybór rozwiązań jak i ofert na rynku oświetleniowym jest ogromny. Niezależnie od aranżacji wnętrza, rozwiązań architektonicznych czy wielkości łazienki, oświetlenie lustra jest niezmiennym elementem stosowanym w przestrzeniach sanitarnych.
Funkcjonalne, niezastąpione. Pozwala unikać dyskomfortu z niedoświetleniem swojego odbicia, zacienieniem, małą wyrazistością.Oświetlenie lustra nie ma oślepiać. Może mieć formę ramki czy podłużnej listwy górnej z ledowym światłem, albo gustownych kinkietów dopasowanych stylem do reszty dekoracji.
Ważne, by światło skierowane na taflę lustra, było równomiernie rozproszone. Umożliwi wówczas dobry odbiór odbicia lustrzanego jak i doświetlenie przestrzeni. Jeśli zastosowana ciepła barwa światła okaże się niewystarczająca, wystarczy zastosować dodatkowe źródło o wyższej barwie temperaturowej, włączane osobnym włącznikiem.
Nie daj się zaskoczyć sprzedawcom pytającym „ile Kelwinów mają mieć żarówki?”. Jest to nic innego jak pytanie o to, jaki rodzaj światła preferujesz.
Tak jak w warunkach naturalnych mamy do czynienia z innym światłem w zimowy poranek, zachmurzony dzień, słoneczne południe, światło zachodzącego słońca czy rozpalonego ogniska. Światło współtworzy atmosferę, wpływa na samopoczucie, aktywność, poczucie spokoju i relaksu. Mierzona w Kelwinach temperatura barwowa, to wielkość fizyczna odpowiadająca za odczuwanie światła.
Im wyższa wartość w skali Kelwina, tym bielsze (zimniejsze w odbiorze) światło. Najbardziej naturalnym światłem jest przedział w granicach 3300-5300K. Taka barwa światła sprzyja tworzeniu przyjaznego w odbiorze klimatu. Sprawia, że łazienka rozbłyśnie ciepłym, ale jasnym światłem, wystarczającym do wykonania perfekcyjnego makijażu jak i dokładnego golenia, w sprzyjającym czynnościom higienicznym oświetleniu.
Wybierając lustro ze światłem, zazwyczaj mamy możliwość wyboru konkretnej barwy LED – białej zimnej, białej ciepłej lub neutralnej. Wiele osób może mieć jednak problem z podjęciem ostatecznej decyzji.
Podczas porannego wstawania nic nie pobudzi naszego mózgu tak, jak zrobi to chłodne światło. Panom przyda się również w trakcie golenia, gdy szczególnie ważna jest precyzja. Z drugiej strony tego typu oświetlenie nie jest pożądane wieczorami, gdy chcemy się wyciszyć i zrelaksować, a także przygotować do snu. Jak widać, to, jakie oświetlenie lustra łazienkowego będzie najlepszym rozwiązaniem, wcale nie jest oczywistą sprawą. Co można zrobić w tej sytuacji?
Osoby, które nie chcą decydować się na jedną konkretną opcję, mogą skorzystać z możliwości, jaką jest obecność wszystkich trzech kolorów LED w jednym lustrze. W efekcie w zależności od pory dnia i naszych preferencji, a także konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych, możemy zdecydować się na kolor zimny, ciepły lub neutralny. Tego typu oświetlenie lustrałazienki jest stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Sterowanie odbywa się zwykle poprzez dłuższe przytrzymanie włącznika dotykowego, pozwalającego na przyciemnienie lub rozjaśnienie pomieszczenia.
Wiedząc już, jaka barwa światła do łazienki będzie optymalna w naszym przypadku, warto pomyśleć o tym, jaki rodzaj lamp sprawdzi się najlepiej. Jeszcze do niedawna królowały kinkiety umieszczone po obu stronach lustra. Choć prezentują się one efektownie i mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny, zajmują również sporo miejsca na ścianie, co stanowi duży problem w przypadku wnętrz o ograniczonym metrażu.
Wymarzona barwa światła do łazienki jest możliwa do uzyskania także dzięki lampom wiszącym. Tego typu modele prezentują się doskonale, jednak w wielu przypadkach są niepraktyczne, zwłaszcza gdy zostaną zawieszone w nieodpowiedni sposób.
Sporym problemem, jeśli chodzi o wersje wiszące, jest ryzyko oślepienia użytkownika. Idealnym miejscem jest linia wzroku. Dzięki temu niezależnie od tego, czy wybierzemy światło ciepłe czy zimne dołazienki, nie będzie ono odbijać się w lustrze i razić nas w oczy. Modele wiszące przy lustrze powinny być wyposażone w klosz, który dobrze je rozprasza. Obecnie dużą popularnością cieszy się oświetlenie szafki łazienkowej z lustrem w postaci lamp ledowych. O tym, czym się wyróżnia, można przeczytać poniżej.
Skoro już wiemy, że barwa światła wpływa na klimat i odbiór otoczenia, to warto wykorzystać różnorodność, by móc swobodnie kreować przestrzeń.
Źle dobrane światło może wywoływać dyskomfort i niezadowolenie, negatywnie wpływając na samopoczucie już od samego rana. Jasne, zimne światło w prawdzie aktywuje do działania, jednak włączone zaraz po przebudzeniu wywołuje wręcz ból. Stopniujmy siłę oświetlenia, aby dobrze zaczynać i kończyć każdy dzień.
Udostępnij na