oświetlenie lustra w łazience

Lustro łazienkowe jest tym kategorią wyposażenia, od której oczekujemy funkcji dekoracyjnych i pewnych zalet funkcjonalnych. Nowoczesne lustra mogą nam zapewnić spełnienie każdej z nich. Lustro nie będzie realizować tych założeń, gdy w łazience zabraknie odpowiedniego oświetlenia. Popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem, jest oświetlenie lustra LED w łazience. Warto zapoznać się korzyściami, jakie ono daje.

Po pierwsze kształt lustra

Zanim zdecydujemy się poszukać odpowiedzi, jaki rodzaj oświetlenia lustra będzie najlepszy, warto zacząć od wyboru jego kształtu. Lustra ledowe są dostępne w następujących kształtach:

  • prostokątne
  • owalne
  • krągłe
  • zaokrąglone
  • lustra 3D

Kształt lustra łazienkowego zależy od naszych preferencji. Pamiętajmy jednak, że teoretycznie prosta decyzja zakupowa może stać się źródłem wielu problemów. Dlaczego? Bo źle wybrane lustro łazienkowe przynosi znacznie więcej szkody niż pożytku. Najlepiej kierować się stylem, w jakim jest urządzona łazienka. Lustro łazienkowe okrągłe pasuje do wnętrz urządzonych skromnie i z lekkością. Kiedy armatura i ceramika mają ostre zakończenia, zdecydowanie lepszym wyborem będzie lustro prostokątne. Kształt wpływa na rozmieszczone oświetlenie lustra LED w łazience.

O czym warto jeszcze nie zapomnieć? O wymiarach. Grubość tafli nie powinna być mniejsza niż 4mm, zaś idealna szerokość znajduje się pomiędzy 40 a 80 cm. Wymiary analizujemy również pod kątem tego, kto będzie korzystać z łazienki. Jeśli to łazienka dla domowników, lustro łazienkowe musi być odpowiednio duże. Przy łazience dla użytku gości wystarczy mała tafla. Podobnie rzecz ma się do tego, czy będzie to lustro z ramą czy bezpośrednio zamontowane w kafelki.

Ledowe oświetlenia lustra łazienkowego – zalety

Popularność tego typu rozwiązania wynika z faktu, iż dotychczasowe lampy pozwalające na podświetlenielustra zajmowały sporo przestrzeni na ścianie. Niestety, z tego powodu było to niekorzystne wyjście w przypadku posiadaczy łazienek o mocno ograniczonym metrażu. Wbudowane listwy to opcja idealna, która w żaden sposób nie wpływa na wielkość pomieszczenia. Kolejną bardzo ważną kwestią jest oszczędność energii. W porównaniu do klasycznych żarówek możemy liczyć na zmniejszenie zużycia prądu nawet o 80%. W ten sposób dbamy też o środowisko naturalne.

Wybierając takie podświetlenie lustra łazienkowego, mamy pewność co do długiej i praktycznie bezawaryjnej pracy. Żywotność ledów jest znacznie większa w porównaniu do klasycznych modeli. Jak wygląda to w praktyce? Lampy działają od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin, co przekłada się na wiele lat użytkowania. To zatem kolejna oszczędność, nie tylko energii, ale również kosztów.

Ledowe oświetlenie lustra w łazience – doskonała opcja dla każdego

Ważną korzyścią jaką odnotowują osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Wynika on z faktu, iż oświetlenie lustra led może być z powodzeniem dotykane w trakcie działania. Podczas codziennych rytuałów przypadkowy kontakt z powierzchnią jest czymś zupełnie normalnym. Posiadacze tradycyjnych żarówek byli jednak narażeni na oparzenie, bowiem tego typu wersje bardzo mocno się nagrzewały. Wybierając ledy, nie trzeba już przejmować się takim zagrożeniem, gdyż po prostu ono nie występuje. Żarówki nagrzewają się w bardzo małym stopniu.

Aby oświetlenie luster w łazienkach spełniało należycie swoją funkcję, musi zostać odpowiednio dobrane. Do wyboru jest światło zimne, ciepłe i neutralne. Jeśli nie wiemy, na które z nich się zdecydować, aby uzyskać optymalny efekt, można zainwestować w model lustra, który oferuje aż trzy barwy. W takiej sytuacji, gdy będzie zależeć nam na szybkim rozbudzeniu, wystarczy włączyć chłodne światło, sprzyjające koncentracji. Podczas wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych, gdy już szykujemy się do snu, znacznie lepiej sprawdzi się ciepła barwa. W trakcie wykonywania makijażu, dobrym rozwiązaniem jest barwa neutralna, zapewniająca naturalne rozświetlenie.

Kolory mają znaczenie, gdy wybieramy oświetlenie lustra LED w łazience

Barwy towarzyszą nam na wszędzie. W domu, czy mieszkaniu mają duże znacznie, gdyż spędzamy w nich wolny czas. Poza wygodnie urządzoną przestrzenią, zwraca się uwagę na rodzaj oświetlenia. Ta sama zasady dotyczy łazienki. Zaleca się, by w łazience stosować różne źródła światła i ich barwy. Jedne z nich pełnią tylko rolę dekoracyjną, a inne funkcjonalną. Przy lustrze zwykłym wystarczy zamontować dobry kinkiet. Jednak wybierając oświetlenie lustra LED w łazience, należy przeanalizować wszystkie dostępne informacje.
Kiedy nie możemy się zdecydować, czy lepsza będzie barwa ciepła, czy zimna właściwym wyborem będzie barwa neutralna. Jest ona najbardziej zbliżona do światła słonecznego. Określa się ją jako uniwersalną biel. Barwa ciepła emitowana przez diody LED jest bardzo zbliżona do nastroju, jaki wytwarza tradycyjna żarówka. Barwy zimne pomogą wyeksponować dany element dekoracji, ale budują takie wrażenie, gdy są w kontraście do głównego źródła oświetlenia łazienkowego.

Czym jeszcze warto się kierować, wybierając lustro do łazienki?

Dobre oświetlenie lustra w takim pomieszczeniu jak łazienka ma kluczowe znaczenie. Aby jednak codzienne użytkowanie dodatku było jak najbardziej komfortowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, w tym na sposób włączania światła. Jest to ważne zwłaszcza gdy w mieszkaniu lub domu znajdują się dzieci. Jedną z bardziej wygodnych opcji jest włącznik dotykowy. W takim celu wystarczy po prostu nacisnąć na przycisk zlokalizowany najczęściej w dolnej krawędzi. Aby oświetlenie lustra w łazienkach było intuicyjne i maksymalnie uproszczone, włącznik jest zazwyczaj stale podświetlony. Dzięki temu, jeśli chcemy skorzystać z łazienki w nocy i zapalić światło, nie mamy problemu z jego znalezieniem.

Ciekawą opcją jest też włącznik wyposażony w funkcję ściemniania. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można w łatwy sposób dopasować intensywność światła do pory dnia i swoich preferencji. Miłośnicy nowoczesnych technologii z pewnością zainteresują się lustrem wyposażonym w sensor. W tym wypadku zapalanie światła będzie jeszcze łatwiejsze, bowiem wystarczy po prostu zbliżyć rękę w określone miejsce, tam gdzie wbudowany jest czujnik.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Istotnym parametrem jest energooszczędność żarówki i spełnia je oświetlenie lustra LED w łazience. W tym pomieszczeniu spędzamy sporo czasu, dlatego warto zadbać o ten aspekt. Szczególnie gdy przed lustrem wykonywany jest perfekcyjny makijaż, wtedy zaleca się strumień światła żarówki 800 lm. Inną ważną rzeczą jest mata grzewcza, która zapobiega zaparowywaniu się lustra. Lustra z wbudowanym oświetleniem są znakomite dla małych łazienek, ponieważ nie zawierają zbędnej ramy oraz nie wymagają montażu dodatkowego źródła światła. Warto też zastanowić się nad tym, czy chcemy oświetlenie górne i dolne, czy tylko jedną z tych opcji, a może oświetlenie obwodowe.

Najlepsze dodatki uzupełniające oświetlenie lustra LED w łazience

Lustra łazienkowe już dawno przestały być tylko elementem ozdobnym. Aktualne rozwiązania technologiczne, pozwoliły na wmontowanie w taflę lustra bardzo przydatnych funkcji użytkowych. Jest to między innymi głośnik sterowania bluetooth, sensorowy lub dotykowy włącznik światła, stacja pogody, zegarek podświetlany LED, lustro powiększające make-up.

Pamiętajmy, że oświetlenie lustra LED w łazience to nie tylko przyjemny dla oka efekt wizualny. Lustro ma służyć temu, by osoba przed nim stająca, mogła się dobrze widzieć. Dlatego światło wokół niego, musi się rozkładać równomiernie. Lustra z dodatkowym oświetleniem są przeznaczone przede wszystkim do małych pomieszczeń, bo tam spełnią bardzo dobrze swoje zadanie. Lustra podświetlane pomagają również wzmocnić poczucie estetyki w łazience.