oświetlenie lustra w łazience

Lustro łazienkowe jest tym kategorią wyposażenia, od której oczekujemy funkcji dekoracyjnych i pewnych zalet funkcjonalnych. Nowoczesne lustra mogą nam zapewnić spełnienie każdej z nich. Lustro nie będzie realizować tych założeń, gdy w łazience zabraknie odpowiedniego oświetlenia. Popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem, jest oświetlenie lustra LED w łazience. Warto zapoznać się korzyściami, jakie ono daje.

Po pierwsze kształt lustra

Zanim zdecydujemy się poszukać odpowiedzi, jaki rodzaj oświetlenia lustra będzie najlepszy, warto zacząć od wyboru jego kształtu. Lustra ledowe są dostępne w następujących kształtach:

  • prostokątne
  • owalne
  • krągłe
  • zaokrąglone
  • lustra 3D

Kształt lustra łazienkowego zależy od naszych preferencji. Pamiętajmy jednak, że teoretycznie prosta decyzja zakupowa może stać się źródłem wielu problemów. Dlaczego? Bo źle wybrane lustro łazienkowe przynosi znacznie więcej szkody niż pożytku. Najlepiej kierować się stylem, w jakim jest urządzona łazienka. Lustro łazienkowe okrągłe pasuje do wnętrz urządzonych skromnie i z lekkością. Kiedy armatura i ceramika mają ostre zakończenia, zdecydowanie lepszym wyborem będzie lustro prostokątne. Kształt wpływa na rozmieszczone oświetlenie lustra LED w łazience.

O czym warto jeszcze nie zapomnieć? O wymiarach. Grubość tafli nie powinna być mniejsza niż 4mm, zaś idealna szerokość znajduje się pomiędzy 40 a 80 cm. Wymiary analizujemy również pod kątem tego, kto będzie korzystać z łazienki. Jeśli to łazienka dla domowników, lustro łazienkowe musi być odpowiednio duże. Przy łazience dla użytku gości wystarczy mała tafla. Podobnie rzecz ma się do tego, czy będzie to lustro z ramą czy bezpośrednio zamontowane w kafelki.

Kolory mają znaczenie, gdy wybieramy oświetlenie lustra LED w łazience

Barwy towarzyszą nam na wszędzie. W domu, czy mieszkaniu mają duże znacznie, gdyż spędzamy w nich wolny czas. Poza wygodnie urządzoną przestrzenią, zwraca się uwagę na rodzaj oświetlenia. Ta sama zasady dotyczy łazienki. Zaleca się, by w łazience stosować różne źródła światła i ich barwy. Jedne z nich pełnią tylko rolę dekoracyjną, a inne funkcjonalną. Przy lustrze zwykłym wystarczy zamontować dobry kinkiet. Jednak wybierając oświetlenie lustra LED w łazience, należy przeanalizować wszystkie dostępne informacje.
Kiedy nie możemy się zdecydować, czy lepsza będzie barwa ciepła, czy zimna właściwym wyborem będzie barwa neutralna. Jest ona najbardziej zbliżona do światła słonecznego. Określa się ją jako uniwersalną biel. Barwa ciepła emitowana przez diody LED jest bardzo zbliżona do nastroju, jaki wytwarza tradycyjna żarówka. Barwy zimne pomogą wyeksponować dany element dekoracji, ale budują takie wrażenie, gdy są w kontraście do głównego źródła oświetlenia łazienkowego.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Istotnym parametrem jest energooszczędność żarówki i spełnia je oświetlenie lustra LED w łazience. W tym pomieszczeniu spędzamy sporo czasu, dlatego warto zadbać o ten aspekt. Szczególnie gdy przed lustrem wykonywany jest perfekcyjny makijaż, wtedy zaleca się strumień światła żarówki 800 lm. Inną ważną rzeczą jest mata grzewcza, która zapobiega zaparowywaniu się lustra. Lustra z wbudowanym oświetleniem są znakomite dla małych łazienek, ponieważ nie zawierają zbędnej ramy oraz nie wymagają montażu dodatkowego źródła światła. Warto też zastanowić się nad tym, czy chcemy oświetlenie górne i dolne, czy tylko jedną z tych opcji, a może oświetlenie obwodowe.

Najlepsze dodatki uzupełniające oświetlenie lustra LED w łazience

Lustra łazienkowe już dawno przestały być tylko elementem ozdobnym. Aktualne rozwiązania technologiczne, pozwoliły na wmontowanie w taflę lustra bardzo przydatnych funkcji użytkowych. Jest to między innymi głośnik sterowania bluetooth, sensorowy lub dotykowy włącznik światła, stacja pogody, zegarek podświetlany LED, lustro powiększające make-up.

Pamiętajmy, że oświetlenie lustra LED w łazience to nie tylko przyjemny dla oka efekt wizualny. Lustro ma służyć temu, by osoba przed nim stająca, mogła się dobrze widzieć. Dlatego światło wokół niego, musi się rozkładać równomiernie. Lustra z dodatkowym oświetleniem są przeznaczone przede wszystkim do małych pomieszczeń, bo tam spełnią bardzo dobrze swoje zadanie. Lustra podświetlane pomagają również wzmocnić poczucie estetyki w łazience.