Barwa światła lustra łazienkowego zimne białe , neutralne białe, ciepłe białe

Światło naturalne, wpadające przez duże okno do pomieszczenia, to idealne rozwiązanie jednak w wielu przypadkach ze względów architektonicznych mało realne i niewystarczające. Ciemne wieczory i poranki, sprawiają, że oświetlenie lustra jest warunkiem koniecznym, aby czuć się w łazience komfortowo.

Spójrz na siebie w ciepłym świetle

Zimna barwa światła ma to do siebie, że stwarza poczucie czystego, sterylnego pomieszczenia, aktywuje do działania, sprzyja skupieniu. Jasne klarowne oświetlenie lustra sprawi, ze dostrzeżesz każdy szczegół na swojej skórze, dokładnie przyjrzysz się nawet najmniejszym niedoskonałościom. Ale czy na pewno o to chodzi? Czy tego oczekujesz wchodząc do łazienki? Ciało w tym świetle wypada blado i nienaturalnie. Sprawia wrażenie chłodu. Warto o tym pamiętać planując oświetlenie lustra, przed którym będziesz stawać codziennie rano.

Barwa światła przypominająca blaskiem ostre światło mroźnego poranka, doskonale nadaje się do podświetlenia architektonicznych detali, pracowni biurowych gdzie poziom jasności sprzyja intensywności pracy. Jednak oświetlenie lustra powinno być nieco łagodniejsze. Jasne, ale bardziej zbliżone do dziennego światła. Pobudzające do działania, ale jednocześnie przyjazne w odbiorze. Realnie oddaje kolory i ich odcienie. Jest to szczególnie doceniane przez kobiety starannie dobierające paletę kolorów przy codziennym makijażu.

Oświetlenie lustra podstawowym światłem łazienki

Oświetlenie lustraLampy wiszące, a może podwieszony sufit? Kinkiet na ścianie czy listwa led nowocześnie wpuszczona w ścianę? Wybór rozwiązań jak i ofert na rynku oświetleniowym jest ogromny. Niezależnie od aranżacji wnętrza, rozwiązań architektonicznych czy wielkości łazienki, oświetlenie lustra jest niezmiennym elementem stosowanym w przestrzeniach sanitarnych. Funkcjonalne, niezastąpione. Pozwala unikać dyskomfortu z niedoświetleniem swojego odbicia, zacienieniem, małą wyrazistością.

Oświetlenie lustra nie ma oślepiać. Może mieć formę ramki czy podłużnej listwy górnej z ledowym światłem, albo gustownych kinkietów dopasowanych stylem do reszty dekoracji. Ważne, by światło skierowane na taflę lustra, było równomiernie rozproszone. Umożliwi wówczas dobry odbiór odbicia lustrzanego jak i doświetlenie przestrzeni. Jeśli zastosowana ciepła barwa światła okaże się niewystarczająca, wystarczy zastosować dodatkowe źródło o wyższej barwie temperaturowej, włączane osobnym włącznikiem.

Barwa światła w Kelwinach

Nie daj się zaskoczyć sprzedawcom pytającym „ile Kelwinów mają mieć żarówki?”. Jest to nic innego jak pytanie o to, jaki rodzaj światła preferujesz. Tak jak w warunkach naturalnych mamy do czynienia z innym światłem w zimowy poranek, zachmurzony dzień, słoneczne południe, światło zachodzącego słońca czy rozpalonego ogniska. Światło współtworzy atmosferę, wpływa na samopoczucie, aktywność, poczucie spokoju i relaksu.

Mierzona w Kelwinach temperatura barwowa, to wielkość fizyczna odpowiadająca za odczuwanie światła. Im wyższa wartość w skali Kelwina, tym bielsze (zimniejsze w odbiorze) światło. Najbardziej naturalnym światłem jest przedział w granicach 3300-5300K. Taka barwa światła sprzyja tworzeniu przyjaznego w odbiorze klimatu. Sprawia, że łazienka rozbłyśnie ciepłym, ale jasnym światłem, wystarczającym do wykonania perfekcyjnego makijażu jak i dokładnego golenia, w sprzyjającym czynnościom higienicznym oświetleniu.

Oświetlenie lustra bez cienia niezadowolenia

Skoro już wiemy, że barwa światła wpływa na klimat i odbiór otoczenia, to warto wykorzystać różnorodność, by móc swobodnie kreować przestrzeń. Źle dobrane światło może wywoływać dyskomfort i niezadowolenie, negatywnie wpływając na samopoczucie już od samego rana. Jasne, zimne światło w prawdzie aktywuje do działania, jednak włączone zaraz po przebudzeniu wywołuje wręcz ból. Stopniujmy siłę oświetlenia, aby dobrze zaczynać i kończyć każdy dzień.