Szkło bezpieczne powstaje z połączenia dwóch warstw szkła wraz z folią laminującą PVB. Głównym zastosowaniem takiego rodzaju szkła są miejsca w których szyba może ulec uszkodzeniom. Po rozbiciu się takiej tafli szkło nie rozpryskuje się tylko zostaje na tafli co zwiększa nasze bezpieczeństwo.
Kolejnym atutem szkła laminowanego jest bezpieczeństwo antywłamaniowe zalaminowana tafla jest bardzo trudna do przebicia oraz wytrzymuje bardzo wysokie naprężenia.
Głównym zastosowaniem takiego rodzaju szkła są balustrady, przeszklenia, drzwi, kabiny prysznicowe itp.

W przypadku, w którym chcielibyśmy zwiększyć swoją prywatność stosuje się matową folię do laminowania która po zalaminowaniu sprawia wrażenie mlecznej szyby.

Rodzaje szkła laminowanego
Szkło Folia Rodzaj
2 x 2 mm 1 warstwa 4,4 mm bezpieczne
2 x 2 mm 1 warstwa 4,4 mm bezpieczne matowe
2 x 3 mm 1 warstwa 6,4 mm bezpieczne
2 x 3 mm 1 warstwa 6,4 mm bezpieczne matowe
2 x 3 mm 2 warstwy 6,8 mm antywłamaniowe P2
2 x 3 mm 4 warstwy 7,5 mm antywłamaniowe P4
2 x 4 mm 1 warstwa 8,4 mm bezpieczne
2 x 4 mm 1 warstwa 8,4 mm bezpieczne matowe
2 x 4 mm 2 warstwy 8,8 antywłamaniowe P2
2 x 4 mm 4 warstwy 9,5 antywłamaniowe P4
2 x 5 mm 2 warstwy 10,8 mm antywłamaniowe P4
2 x 6 mm 2 warstwy 12,8 mm antywłamaniowe P4

Szkło VSG na wymiar 

Laminowane szkło VSG najczęściej jest stosowane jako szyby antywłamaniowe, balustradowe oraz ochronne. Nawet po rozbiciu szyby przez złodzieja, który chce dostać się do wnętrza domu przez przeszklone drzwi lub otwór okienny, tafla szkła stanowi zwartą całość i uniemożliwia dostęp intruzowi. Folia umieszczona między dwoma warstwami szyby laminowanej z jednej strony chroni przed skaleczeniem, a z drugiej działa antywłamaniowo.

Szyba VSG powstaje ze sklejenia ze sobą dwóch (lub więcej) warstw szkła specjalnym rodzajem folii. Skrót VSG pochodzi z języka niemieckiego Verbund Sicherheits Glas i oznacza bezpieczne szkło warstwowe. Innymi słowami, szkło bezpieczne VSG to szkło laminowane, niehartowane, zabezpieczone specjalną folią.

Bezpieczne szkło klejone z kilku warstw jest niezwykle trudne do sforsowania dla włamywacza i znacznie bezpieczniejsze do stosowania we wnętrzach niż tradycyjne. Szyby nie rozbijają się na drobne kawałki i nie powodują zagrożenia. Jest także możliwość łączenia szkła laminowanego na wymiar folią o mlecznym zabarwieniu. Można w ten sposób uzyskać mleczne szkło, które ma zastosowanie w domach i lokalach użytkowych.

Najpopularniejsze zastosowanie dla szkła produkowanego w technologii VSG 

Szkło warstwowe można wykorzystać zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i miejscach użyteczności publicznej. Ze względu na to, że szyby VSG to najbezpieczniejsze i najtwardsze szkło obecnie dostępne na rynku, jest stosowane do zabezpieczenia pomieszczeń kasowych w bankach. Boksy z kasami na parkingach, w parkach rozrywki także wykonuje się z tego typu szkła. Biżuterię, drogie zegarki i inne wartościowe przedmioty eksponuje się w gablotach ze szkła bezpiecznego VSG, uzyskując w ten sposób jednocześnie atrakcyjną formę prezentacji i wysoki stopień zabezpieczenia przed kradzieżą. Technologia produkcji szkła laminowanego wpływa ma wyższą cenę, dlatego stosowanie tego materiału w domach i mieszkaniach jest droższym rozwiązaniem. Dla prywatnych użytkowników, którzy cenią bezpieczeństwo, to rozwiązanie jest warte rozważenia.